12/31/2019

12/19/2019

ŚWIĄTECZNE WARSZTATY DLA DZIECI

18.12 w Minitece odbyło się ostatnie wydarzenie w ramach projektu "NIE-zwykła biblioteka": świąteczne warsztaty plastyczne dla dzieci z Agatą Półtorak. Podczas zająć mali artyści własnoręcznie ozdobili przywieszki w kształcie domków, które na pewno wspaniale będą prezentować się na choinkach.

12/13/2019

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MAŁGORZATĄ OLIWIĄ SOBCZAK

12.12 Sopoteka miała niezwykłą przyjemność gościć na spotkaniu autorskim Małgorzatę Oliwię Sobczak, której kryminalny debiut może pochwalić się już statusem bestsellera. O tym skąd wziął się pomysł na "Czerwień", przy jakiej muzyce najlepiej się pisze, o sytuacji kryminałów w Polsce i wielu, wielu innych sprawach pani Małgorzata rozmawiała z Katarzyną Blaim-Gnatiuk - założycielką i prowadzącą Sopockiego Klubu Kryminału. Tych, którzy nie mogli być z nami na spotkaniu, gorąco zachęcamy do obejrzenia relacji z wydarzenia

12/08/2019

PREMIERA ALMANACHU

Tegoroczne mikołajki członkowie Klubu Twórców bez "F" zapamiętają na pewno na długo. 6.12 w gościnnych progach Sopoteki odbył się bowiem wyjątkowy wieczór autorski z aż siedmioma gośćmi - autorami opowiadań, z których powstał tomik "Małe prozy". Rozmowę z dumnymi twórcami poprowadziła oczywiście Anna Plichta - pomysłodawczyni i prowadząca klubu spotykającego się w sopockiej mediatece, która zajęła się również redakcją tomiku. Wieczór pełen był wrażeń, uśmiechów, wzruszeń... i błysków fleszy!

12/03/2019

MAŁE PROZY

6 grudnia o 18:00 serdecznie zapraszamy na niezwykłe spotkanie autorskie z siedmioma autorami i autorkami, którzy w zbiorze opowiadań „Małe prozy” zamieścili swoje utwory. Część z nich to pisarskie debiuty, część wpisuje się w ich dotychczasowy dorobek literacki. Almanach jest owocem spotkań Klubu Twórców Bez F – grupy, która przez ostatni rok spotykała się na warsztatach pisarskich i pod okiem Ani Plichty pracowała nad swoimi prozami. Książka będzie miała swoją premierę podczas spotkania z pisarzami. Jej wydanie było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


12/02/2019

ZAKODOWANI

30.11 w naszej NIE-zwykłej bibliotece miały miejsce kolejne wspaniałe zajęcia z programowania robotów. Poprowadził je Marcin Wiktor, który jak nikt inny potrafi sprawić, aby nauka była przyjemnością. Nic dziwnego, że nasi Zakodowani mieli głowy pełne pomysłów i szerokie uśmiechy na twarzach... 

11/30/2019

OSTATNIE SPOTKANIE KLUBU TWÓRCÓW BEZ F

29.11 w Sopotece odbyło się ostatnie spotkanie członków Klubu Twórców bez F. Poświęcone zostało nadchodzącej wielkimi krokami premierze almanachu z ich opowiadaniami. Już w Mikołajki będziecie mogli zobaczyć nad czym przez ostatni rok tak pilnie pracowali nasi początkujący pisarze. 

11/28/2019

WARSZTATY Z VLOGOWANIA Z WIELKIM BUKIEM

27.11 naszej nieocenionej mediatece miały miejsce warsztaty z vlogowania. O tym jak zacząć działać w sieci, jak wyróżnić się na tle innych i dlaczego mimo początkowych trudności warto prowadzić vloga opowiedziała uczestnikom jedna z najbardziej znanych w Polsce vlogerek zajmujących się książkami, czyli Olga Kowalska z Wielkiego Buka

11/27/2019

ARCHITEKT JAN SIKORA W SWOJEJ SOPOTECE

26.11 Sopotekę z wykładem gościnnym odwiedził jej architekt - prof. Jan Sikora. Podczas wystąpienia pan Sikora opowiedział młodym słuchaczom o swoich projektach, o tym, o czym należy pamiętać podczas projektowania i czym dla niego jest architektura. Nie zabrakło pytań o będącą obecnie w remoncie przyszłej nowej siedzibie Biblioteki Sopockiej, czyli starej wozowni na ul. Goyki.

11/25/2019

DRUGIE WARSZTATY Z TWORZENIA PODCASTÓW

W drugiej odsłonie warsztatów (22.11) o podcastach wzięło udział 6 uczestników. Skupiliśmy się na teorii i historii istnienia tego środka komunikacji. Przedstawiłam im również rodzaje podcastów na rynku, możliwości tworzenia i edytowania własnego show, oraz sposoby promowania podcastu w Social Mediach. Następnie uczestnicy mogli zadawać pytania odnośnie części teoretycznej. Podczas części praktycznej każda osoba miała szansę nagrać indywidualnie swoje opowiadanie, które przygotowała wcześniej lub podczas przerwy. Na koniec wspólnie wysłuchaliśmy nagranych przez uczestników ścieżek dźwiękowy i wymieniliśmy się uwagami odnośnie treści, ciekawości lub technicznych kwestii.
Aleksandra Radoń

11/21/2019

SPOTKANIE Z PAWŁEM KOPIJEREM

20.11 Sopotekę odwiedził Paweł Kopijer, autor „Kronik Dwuświata”, cyklu powieści fantasy. Ich akcja rozgrywa się na dwóch oddalonych od siebie kontynentach: Amadal i Elise. „Mrok we krwi”, któremu poświęcone było środowe spotkanie, to pierwszy tom tej serii.

„Mrok we krwi” opowiada o tym jak stary porządek na kontynencie Elise właśnie się rozpada.
Śmierć króla Reingarda oznacza koniec panowania rodu Błogosławionej Krwi, a wieloletnia wojna domowa pogłębia podział w królestwie. Mściwe intrygi maga mroku, knute w ukryciu od wieków, uruchamiają lawinę zdarzeń pogrążających świat w rosnącym chaosie.
Bogowie światła nie powiedzieli jednak ostatniego słowa. Sprawią, że siedemnastoletnia Skra nie będzie ani zwykłym magiem Darzan ani zwykłą kobietą. Jej przeznaczenie da ludziom nadzieję, ale okaże się pełne bólu i wyrzeczeń. Losy Dwuświata zależeć będą również od młodego Norana, utalentowanego zabójcy, któremu skaza mroku coraz bardziej odbiera duszę. Niespodziewane wygnanie z gildii i bezprecedensowa misja budzą w nim demoniczne moce. Czy Skra pogodzi pokładane w niej oczekiwania z pragnieniami serca? Czy Noran wygra wewnętrzną walkę i odkryje swoje pochodzenie? Być może rozwiązania odnajdą się na mitycznym kontynencie Amadal.

Rozmowę z pisarzem przeprowadził Marcin Wiktor.
Relację z wieczoru autorskiego znajdziecie tutaj. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania.

11/20/2019

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PIOTREM BORLIKIEM

18.11 w Sopotece odbył się wieczór autorski z Piotrem Borlikiem, autorem trylogii kryminalnej "Boska proporcja". Pisarz urodził się w 1986 roku w Bydgoszczy. Po uzyskaniu tytułu inżyniera na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym rozpoczął pracę w fabryce firmy Sharp. To właśnie tam podczas ciągnących się w nieskończoność wieczornych zmian napisał pierwsze opowiadania.
Dalsze życie zawodowe i nieustanne podróże po Polsce umożliwiły mu rozwijanie literackich pasji. Kilka lat spędził w Hiszpanii, gdzie południowy klimat Marbelli i codzienna porcja słońca motywowały go do tworzenia kolejnych tekstów. Najczęściej można spotkać go zaczytanego w kryminałach, choć jak sam wspomina, ceni każdy rodzaj literatury, zwracając szczególną uwagę na polskich autorów.
Jest mistrzem Holandii oraz laureatem trzeciego miejsca w otwartych mistrzostwach Czech w grach logicznych, co nie pozostało bez wpływu na jego kryminalny debiut, wspomnianą już "Boską proporcję", której akcja rozgrywa się w Gdańsku.  Podczas spotkania w Sopotece nie zabrakło pytań ani o inspiracje, ani o wybór miejsca zbrodni. Rozmowę prowadziła Katarzyma Blaim-Gnatiuk, założycielka i przewodnicząca Sopockiego Klubu Kryminału. Tych, którzy w poniedziałek nie mogli zjawić się w Sopotece zapraszamy do obejrzenia materiału ze spotkania. Znajdziecie go tu